PAQletter

Máme lék na neklid z rozpočtu školství

Šotoušství a noví kamarádi

Máme lék na neklid z rozpočtu školství

Ahoj, 

my jsme PAQ a chováme přesvědčení, že dobrá data dnes znamenají lepší život zítra. Skutečně. Máme to i na vizitkách. Tohle je pravidelný přehled, jakými daty jsme manifestovali lepší zítřky v uplynulém měsíci. 

(Mimochodem v srpnu u nás ve Vršovicích nezazněla siréna. Už ani na ni se nedá spolehnout. Naštěstí zůstává PAQletter, který posíláme i v nepřítomnosti jeho hlavního autora.) 


Ze studií a článků PAQ™

Dohaduje se rozpočet školství na příští rok. V poměru k HDP v něm chybí přibližně 30 miliard oproti roku 2020. Ve vzdělávání jako celku (nejen stát, ale i kraje a obce) chybí k průměru zemí OECD, který je cílem vlády, ještě více - 50 až 60 mld. Kč.

Zatímco politici žonglují s finální částkou, my navrhli, kde ušetřit. Efektivnější správou škol, vyšší účastí v MŠ, cílenějším financováním soukromých škol nebo snížením školního neúspěchu se dá v dlouhodobější perspektivě ušetřit 20–30 mld. Kč. 

Dan Prokop na X ukázal, že ať počítáme, jak počítáme, stále je potřeba hodně peněz. Není to jen o Ministerstvu školství, výrazně více by mohly dávat kraje a obce.


Kde jsme promluvili

Prokop klasicky hodil vidle do klidného dokončení newsletteru a den před odesláním šel do Interview ČT24. Mluvilo se hlavně o chybějících 50-60 miliardách v rozpočtu školství. Dan také zavěsil do šibenice spoustu argumentů, proč jsou peníze potřeba (obědy zdarma, školky, vysoké školy) a kde je vzít. Pusťte si a témata rodinných večeří na rok dopředu jsou jasná.  

Sliby se mají plnit. Jakub Komárek připomněl v Otázkách Václava Moravce, že vláda ten svůj o valorizaci slevy na poplatníka nenaplnila, přestože by se zamezilo průběžnému zvyšování zdanění práce.

Na následky vysoké inflace, majetkovou nerovnost a na potřebu změnit náš daňový mix upozorňují Jakub Komárek a Dan Prokop na Novinkách. V návaznosti Jiří Hlavenka, brněnský podnikatel a jihomoravský radní, provolal, že vládní strany dělají chybu, když neřeší chudobu svých občanů.

Naše snahy o řešení fragmentace škol začínají nést ovoce. MŠMT přichází se zákonem o spojování škol, aby ředitelé měli méně papírování a více času na učení, vysvětluje Honza Zeman pro HN.cz

Dan Prokop a Petr Vilím zahráli pro HN.cz argumentační koncert pro dva analytiky. Poukazovali na to, že systém paušálních výdajů výrazně zvýhodňuje bohatší živnostníky, zvlášť v kancelářských profesích. 

Neradujeme se jen když se nastartují reformy, ale také když se využijí naše data. Datařstvo v čele s Alenou Šindelářovou vypotilo Mapu zadlužení a iDnes.cz ji vzorně vložil do článku.

Analýza navrhovaného rozpočtu školství udělala pochopitelné vlny na tn.cz nebo iDnes.cz, kde Vašek Korbel poukázal na to, že nemáme řešit počty učitelů, ale hledat úspory jinde.   


Prokopnictvo měsíce

Dobrodruh Jakub Komárek trpěl rozhodovací paralýzou, a tak šel studovat mix ekonomie, politologie a filozofie. Dnes se u nás věnuje daňovému mixu, nad kterým chvíli filozofuje, chvíli čte ekonomickou teorii a chvíli hloubá nad tím, jak prosadit jeho reformu

Jakub je svou povahou požitkář. Přesto je v PAQu hlavním autorem studie, jak upravit naši daňovou politiku alkoholu či jak zavést daň z cukru. Pokud jde o tiché víno, Jakub od minulého roku preferuje Ryzlink rýnský od německých vinařů.  

Kromě ekonomického mudrování Jakub zkoumá i sám sebe v roli učitele. Když začínal pracovat v PAQu, dozvěděl se o organizaci Učitel naživo, absolvoval jejich výcvik a dnes jednou týdně učí filozofickou práci s daty na pražském lyceu. Studenti o něm prý jednou řekli, že „je v pohodě”.

Velkou vášní našeho badatele je kromě všech druhů jógy také zájem o vlaky a další druhy veřejné dopravy. 

Původně jsem si myslel, že se jedná o rodinný odkaz z otcovy strany. Když jsem však četl román Flaubertův papoušek, tak mi to došlo. Stále někde v sobě mám modernistickou touhu po společenském pokroku. Při každém otevření modernizovaného úseku železničního koridoru cítím, že snaha lidského pokolení není marná, že lepší zítřek je možný.

Jakuba je v kanceláři (a prý i ve škole) hodně slyšet. Hodně mluví, a to i v médiích.

Snažím se upozornit naše elity, že lidé chudnou, jsou naštvaní a nemají, kde bydlet. Řada našich problémů by šla vyřešit, kdybychom dokázali vykouknout z naší kotliny (a dolnomoravského úvalu) a inspirovat se v zahraničí. Někdy mám však pocit, jako by tato témata naše politiky z devadesátých let nezajímala.

Vytrvalost a sílu prý hledá ve slovech své učitelky latiny. 

Jednou jsme se shodli, že život je dlouhý a je třeba si klást cíle takové, které „vydrží” na celý život. 


Hýbe se

Desegregace se začíná desegregovat

V České republice je 262 škol s více než třetinou romských žáků. Rozsudek Evropského soudu pro lidská práva potvrdil, že u nás docházelo (dochází) k bezdůvodnému přeřazování romského žactva do speciálních tříd.

Rozbít ledy je těžké. Města, rodiče i děti jsou zvyklí na pravidlo jedné školy, do které se sjíždějí znevýhodnění žáci z okolí, protože „jim je tam přece dobře”. Akorát že vůbec. Na webu desegregace.cz vysvětlujeme, že zmíněný stav je špatný pro nezaměstnanost, kriminalitu a způsobuje ekonomické ztráty.  

Na MŠMT se koncem měsíce sešli ministr školství Mikuláš Bek a eurokomisařka Věra Jourová. Bavili se například o tom, jak na základě analýzy PAQu upravit pravidla, podle kterých školské poradny diagnostikují žáky a žačky. S ministerstvem zároveň spolupracujeme na dění v konkrétních městech. Dodáváme data nebo školíme metodiky, jak citlivě pracovat s jednotlivými aktéry.

Máme nové kamarády

Kromě úspěchů v desegregaci pracujeme na dění v regionech. Podepsali jsme memorandum o spolupráci se Society for All (SOFA). Od teď je v rámci našich seminářů budeme vozit v datovém autě na místa, kde je jejich pomoc potřeba. SOFA má za sebou spoustu odlisované* práce v propojování škol, OSPODů a sociálních služeb. Těšíme se.  

*lisovat - sloveso (lisuji, lisuješ, lisuje, lisuj, lisujme), Pojem přinesl do PAQ Mgr. et Mgr. Karel Gargulák. Vyjadřuje obdiv k soustředěné a rozsáhlé práci na jakémkoliv úkolu.

zleva: Karel Gargulák, Honza Zeman, podepsané memorandum, Tereza Svačinová, Dana Benešová 


Co ještě umí DataPAQ

Digitalizace přijímaček na střední školy nám umožnila aktualizovat data o podílech přijatých žáků na různé typy škol. Můžete se tak podívat, jak je na tom váš okres nebo kraj, a dát krajským politikům zpětnou vazbu v blížících se volbách. 


Brat summer končí, blíží se fat ass excel podzim. Děkujeme, že jste dočetli až sem, přestože měl PAQletter jiného autora. Nedá se nic dělat, stejně jako mladí lidé nedosáhnou na hypotéku, nedosáhne jen tak někdo literárních kvalit Jakuba Jetmara. 

Vzhůru do nového školního roku a ještě dál. 

Váš PAQ

PAQ Research do vaší schránky

Všechny studie a články vám ještě čerstvé doručíme e‑mailem. A máme i měsíční newsletter o všem podstatném. Přihlaste si.

Posuňme společně Česko

Výzkumně přispíváme k zlepšování veřejných služeb a kvality života v Česku. Spoléháme na dárce, jako jste vy. Přidejte se k nám.