DataPAQ se naučil parádní grafy. Snad to pohne s fragmentací
Tuuuuuuuuuuuuu.
Zkouška sirén trvá 140 sekund. Na přečtení druhého PAQletteru jich průměrné čtenářstvo potřebuje jen o padesát víc, uvádí internetové autority. Dobrou chuť a nezapomínejme, že něco tady stále funguje, byť to občas drncá.
Ze studií a inzerátů PAQ™
Po dlouhých měsících se pomalu začíná zlepšovat hospodaření domácností, ukazují čerstvá data ze Života k nezaplacení. Hlavně u chudší poloviny rodin s dětmi však skutečně velmi pomalu. „Potrvá řadu let, než se vrátí do ekonomické situace roku 21. Vlády na to musí reagovat. Může jít o danění, nechat jim víc peněz,“ říká Daniel Prokop. Jeho středeční rozhovory na Radiožurnálu odebírejte na Spotify, Apple Podcasts či v aplikaci Můj rozhlas.
🟨
Zatím nicméně hodně daníme nízkopříjmovou práci. Podporujeme tím chudobu, zatěžujeme dávkový systém, motivujeme ke švarcysystému, nadužívání DPP. Velký špatný. Dva ekonomové a jeden sociolog proto přišli s alespoň částečným řešením. Převedení slevy na poplatníka do daňového bonusu a snížení zdravotního minima by pomohlo nízkopříjmovým a podpořilo ekonomiku.
🟨
Pojďte k nám pracovat! Nebo popíchněte někoho z bližních. Hledáme kvantitativní analytičku či analytika, které pálí české vzdělávání. A taky někoho, kdo se rád zasní nad efektivnějším fungováním samospráv – a analyticky dokáže jít tomuhle snu naproti. (Druhý inzerát publikujeme ASAP.)
Kde jsme promluvili
Datová věrozvěstka Nina Fabšíková na Velký pátek promlouvala v Regionech ČT24, kde šířila poznání z naší Mapy vzdělávání. Doplňují ji reportáže o konkrétních opatřeních, veskrze podařená dvacetiminutovka. (Nina se jako datařka podílela i na aktuálně velmi probírané analýze nedostupnosti bydlení v Praze.)
Portál Dobrá praxe zaznamenává inspirativní dění na 26 místech republiky, šéf projektu Honza Zeman extrahuje klíčové poznání v EDUcastu. A pro Deník přiblížil, jak v Kadani řeší problémy s bydlením.
Česko dál diskriminuje romské děti ve vzdělávání. A to navzdory tomu, že už před šestnácti lety prohrálo případ u Evropského soudu pro lidská práva. Důležité téma s pečlivostí sobě vlastní zpracoval iRozhlas, pomáhal kolega Karel Gargulák. Redaktorky Jana Karasová a Anna Košlerová o segregaci promluvily i ve Vinohradské 12.
O problémech a řešeních mluvil Dan Prokop na snídani Red Button EDU. Záznam stojí peníze. Vznikl nicméně i tenhle parádní sketchnote, co popisuje naší práci na jednom listu papíru. Děkujeme autorce Dominice Kadeřábkové.
Hýbe se
Fragmentace měst a obcí a vše s ní spojené – hlavně vzdělávání – se stává velké téma. Pořádný kartáč dostala tuzemské rozdrobenost od ekonomky Jany Matesové ve Vinohradské 12, my příští týden vydáme další díl ze seriálu Odpovědní zřizovatelé – lepší školy. Představíme v něm problém malé naplněnosti některých škol, což vede k finančním i výsledkovým nerovnostem.
A co je podstatné, debatu o efektivnějším řízení škol podporuje i Ministerstvo školství. Formát jeden zřizovatel na jednu školu není udržitelný. MŠMT proto motivuje školy ke slučování do větších celků. Školy s větším počtem žáků a žaček na třídu dostanou podle rozpisu víc peněz na odměny. Nařízení vlády naopak plánuje financovat méně hodin málo naplněným třídám. Motivace tedy existují. Zatím jich není moc a skutečně systémová řešení zůstávají zatím na papíře, konečně se ale formuje shoda, kudy jít. Bez řešení fragmentace se totiž v nejpalčivějších otázkách kvality vzdělávání a nerovností jen stěží pohneme.
Co taky umí DataPAQ
Sledovat vývoj dat v čase! Je to snadné, vysoce užitečné a vypadá to parádně. Chcete vědět, jak se ve vašem kraji či ORP změnilo nedokončování základního vzdělávání, podíl odkladů nebo přítomnost psychologů ve školách? Díky zbrusu nové funkci může každý vytvořit přehledný graf nebo sledovat změny v tabulkách.
Nový pohled na data vám může dosvědčit třeba to, že některé intervence fungují. Nebo nefungují. My jsme vybrali rostoucí podíly nekvalifikované výuky v krajích, které naznačují, že motivační příplatky novým učitelkám a učitelům očividně nestačí.
To se tak občas sejde. Když jsme poslali první PAQlettter s tolik originální periodicitou – první středa v měsíci! – odpálil ČT Art pořad Filmová siréna Kamila Fily. Máváme a schválně, kdo bude dřív u konce s dechem!
Užívejte jaro, přeje PAQ