V každé třetí obci vybírali z jediné kandidátky. DataPAQ nově zobrazuje přes 150 údajů o obcích
Údaje o českých obcích. Pro všechny. Jednoduše. Přehledně.
Česká republika je unikátní svým vysokým počtem obcí. Roztříštěnost samospráv přináší řadu výzev – od zajištění kvalitního školství či sociální péče po dostatečné investice do infrastruktury. Hodně z toho se příliš nedaří. V PAQ Research se samosprávám proto budeme podrobně věnovat.
Aby mohl systém zkoumat nebo jen prohlížet úplně každý, v datové prohlížečce DataPAQ.cz otevíráme novou úroveň dat – tu obecní. Máme tak už čtyři vrstvy: krajskou, okresní, ORP a obecní. V blogu ukazujeme příklady, co všechno DataPAQ nabízí.
Hodně malých obcí
V Česku máme celkem 6 258 obcí. Ve třech čtvrtinách z nich žije méně než 1 000 lidí. Mediánová velikost obce je 452 obyvatel – tolik lidí by se pohodlně vešlo do jedné soupravy pražského metra, polovina by si dokonce mohla sednout.
Za volební plentu s jediným papírem
V téměř každé třetí obci mělo voličstvo v posledních volbách na výběr z jediné kandidátní listiny. Lidí ochotných kandidovat zejména v menších obcích postupně ubývá. Zatímco v roce 2002 proběhly volby bez soutěže jen v 1 260 případech, v roce 2022 se počet vyšplhal na 1 889.
Máte školku? A mohla bych ji vidět?
Předškolní vzdělávání představuje základní službu, za kterou nesou odpovědnost právě obce. Až 46 % českých obcí (2 877) ovšem nemá pro své občánky ani jednu školku. Nejhorší je situace na Vysočině, kde školku nemá 63 % obcí. To se odráží i v delší dojezdové době – na Vysočině rodiče cestovali do mateřské školy průměrně 12,7 minuty, oproti celorepublikovému průměru 9,8 minuty.
Podpora ve škole? Jak kde
Hlavně menší obce a jejich školy nedokážou často zajišťovat potřebné služby. Na základních školách například často chybí školní psycholožky a speciální pedagogové. Jejich podporu však potřebují děti bez ohledu na bydliště. V roztříštěném systému toho však nedosáhneme. Služby potřebujeme efektivně sdílet na úrovni mikroregionů, jak popisujeme v návrhu místní školské správy.
Rozpočty menších obcí závisí výrazně víc na příjmu ze zdanění nemovitostí
Stát obcím rozděluje peníze na základně takzvaného určení daní (RUD). Obcím ze 100 % náleží jen daň z nemovitých věcí. Podíl obecních příjmů, který pochází ze zdanění nemovitostí, máme v mezinárodním srovnání velmi nízký.
Zajímavý je i rozdíl mezi malými obcemi a velkými městy. Zatímco u menších obcí tvoří daň z majetku i vyšší jednotky procent rozpočtu, u velkých měst činí méně než 1 %. Velká města se mohou víc spoléhat na příjmy z celostátních daní.
DataPAQ nabízí ještě mnohem víc údajů. Celkem víc než 440 ukazatelů, z nichž 164 máme i na úrovni obcí. Patří mezi ně čerpání dávek, normativy na bydlení, pohyb obyvatel, počty narozených dětí i veselek. Podívejte se sami.