Financování PAQ Research
Děláme nezávislý výzkum. Naši práci financujeme z několika zdrojů. Spoléháme hlavně na filantropické dary, vědecké granty a drobné dárce.
Každá z oblastí je pro nás důležitá. Stejně jako jejich pestrost. Zaručuje naši nezávislost. Nemusíme se ohlížet na ničí zájmy, když pracujeme na návrzích klíčových reforem.
Financování detailně rozepisujeme ve výroční zprávě.
Tady shrnujeme to nejdůležitější.
Máme 20 velkých donorů
Neziskovou organizaci PAQ Research jsme založili na konci roku 2021. Přicházíme s výzkumy témat, která jsou ve veřejném zájmu. Výsledky publikujeme vždy veřejně a dáváme každému k dispozici.
Ve správní radě ústavu sedí analytik a pedagog Josef Šlerka, ekonom Filip Pertold a expertka na vzdělávání a neziskový sektor Silvie Pýchová.
Práci ústavu podporuje na 20 soukromých donorů či nadací, kteří dávají alespoň 50 tisíc Kč ročně.
Nad to nás menšími částkami podporují desítky drobných dárců. (Můžete také!)
Dary posuzujeme vnitřním kodexem. Nebereme peníze od společností spojených s návykovými látkami a dalších zájmových skupin, kterých se přímo dotýkají naše studie.
Část peněz dostáváme na projekty, které mají předem určené zaměření. To znamená, že máme dohodnuté téma, nikoliv výsledek výzkumu – ten vždy záleží jen na nás, respektive na datech.
Zbytek donorských peněz není vázaný na konkrétní projekty. Financujeme z nich studie a analýzy, které vychází z naší veřejně dostupné a nezávislé strategie. Patří sem i naše daňové studie.
Firmu postupně uspáváme
Část peněz máme i z veřejných zdrojů. V roce 2022 dělaly veřejné peníze 9 % rozpočtu zapsaného ústavu, o rok později 4 %.
Zároveň stále existuje předchůdkyně neziskovky – společnost s ručením omezeným PAQ – Prokop Analysis and Quantitative Research, s.r.o., která vznikla v roce 2019.
Firma postupně tlumí svou činnost, její úkoly většinově převzala neziskovka, která se pro naše výzkumné účely hodí mnohem víc, jak jsme zjistili až časem. Firma nicméně dokončuje realizaci grantů, které jsme vysoutěžili před rokem 2021. Má proto větší poměr veřejného financování, byť ji postupně uspáváme.
Jaké veřejné peníze dostáváme
Jedná se hlavně o granty od Technologické agentury ČR, která podporuje výzkum. Výstupy najdete tady, tady či tady. Menší část peněz máme od Sociologického ústavu AV ČR a Českého rozhlasu, s nimiž spolupracujeme dlouhodobě na projektu Život k nezaplacení, v němž sledujeme hospodaření domácností. Velká část těchto financí šla rovnou partnerům, s nimiž projekty vypracováváme, a subdodavatelům, jako jsou sběrové agentury.
Když oba subjekty sečteme, podíl veřejných peněz dělá v letech 2022-3 celkem 29 %.
Firma daruje od roku 2023 veškerý svůj zisk neziskové organizaci. Její náklady a výdaje nejsou předmětem fundraisingu. Transparentnost zajišťuje oddělené účetnictví.