Dva roky války na Ukrajině. V Česku zůstává přes 300 tisíc uprchlíků. Integrace musí pokračovat Přes polovinu uprchlíků chce zůstat minimálně další dva roky.
Ukrajinské děti chodí do školy, neučí se tam ale česky. Organizovaná výuka jazyka výrazně poklesla Děti si přitom jazyk ještě plně neosvojily.
Příjmy a zaměstnanost uprchlíků narostly. Ztráta bydlení zdarma ale prohloubila chudobu Po změnách v podpoře se během posledního půl roku výrazně snížil počet příjemců humanitárních dávek i podíl uprchlíků bydlících zdarma.
Práci v Česku už mají dvě třetiny uprchlíků. Většina stále pracuje pod kvalifikací Hlavní bariérou pro získání lepší práce zůstává znalost češtiny a nedostupnost předškolní péče pro děti.
Dobře začlenit se zatím stihla polovina ukrajinských dětí. Potřebujeme dostupnější školky i kroužky Intenzivnější by měla být i výuka jazyka.
Segregace přetrvává. Jak Česko odpírá romským dětem vzdělání Segregované školy najdeme po celém Česku.
Integrace ukrajinských uprchlíků: rok poté. Shrnujeme úspěchy i přetrvávající výzvy Jak se Česku podařilo vypořádat s integračními výzvami.
Uprchlíci pracují častěji než v létě, pořád ale za málo. Nevyužíváme jejich vysokou kvalifikaci Práci v Česku má polovina těch, kteří byli na Ukrajině ekonomicky aktivní.
Docházka ukrajinských dětí narostla. Problémem zůstává slabá výuka češtiny a nedostupnost kroužků Od června došlo k řadě zlepšení. Některé problémy ale přetrvávají.
Voice of Ukrainians: Education, Housing, Employment, Poverty, Mental Health PAQ Research in cooperation with the Institute of Sociology of the Czech Academy of Sciences maps the experiences of Ukrainian refugees who have moved to the Czech Republic since February 2022. Reports from the survey are published under the umbrella of series “Voice of Ukrainians“. The survey is carried out