Češi volí gymnázia a lycea
A chtějí vidět dugonga indického.
Ahoj,
my jsme PAQ Research a děláme hlavně kvantitativní výzkum. Analyzujeme strukturální problémy, důležitá věc, někdy v nich ale může být těžké zahlédnout konkrétního člověka. Naštěstí existují komplementární disciplíny. Například dokumentární filmy.
Na festivalu v Jihlavě braly ocenění dva snímky, které by mohly zajímat i PAQ odběratelstvo. Dajori od Martina Páva a Nicolase Koureka vypráví o životě romské rodiny ve Varnsdorfu. Dům bez východu od Tomáše Hlaváčka přibližuje obchod s chudobou a život na ubytovně. Festival nabízí ještě pár dní online akreditace, pak snad snímky půjdou do kin. Festivalové návštěvnictvo z PAQ doporučuje oba.
A teď k tomu, co jsme udělali za uplynulý měsíc, aby se v Česku dobře žilo, a tak i volby dopadaly dobře.
Ze studií PAQ™
Lidé chtějí gymnázia a lycea, kraje jich ale nenabízí zdaleka dost. Udělali jsme unikátní výzkum mezi rodiči, kde by rádi viděli své potomstvo. Třetina má jako první volbu všeobecnou střední školu, podíl by rostl až na polovinu, kdybychom odstranili různé překážky. Pojďme, kraje! Dává to smysl z řady důvodů.
🐸
Dobře nám nefungují ani odborné obory. Máme jich totiž strašně moc, mají velmi úzkou profilaci. Nutíme tím mladé lidi k předčasné specializaci, která vede k pozdější neúspěšnosti na VŠ nebo zaměstnání v nesouvisejících oborech. Udělali jsme proto velkou rešerši, jak podobnou situaci řešili v zahraničí. Pokud nechceme být montovnou, musíme začít tady.
🐸
I my si střihli něco k volbám. Hypotetickým. Do Sněmovny. A zjistili jsme, že kdo od roku 2021 zchudl, spíš by teď volil jinak než tehdy. Nejvíc to vidíme u elektorátů PirSTAN. V blogu rekapitulujeme, jak velká část společnosti si pohoršila (velká) i co s tím udělala vláda Petra Fialy (nic moc).
🐸
Do Sněmovny doputovala velká reforma dávek. Míří dobrým směrem. Trpí nicméně řadou chyb, které ale mají docela snadná řešení. Desítku nejzásadnějších oprav a revizí jsme sepsali. Snad k nim zákonodárci a zákonodárkyně ještě přihlédnou.
🐸
Téměř pětina dospělých v Česku je zasaženo digitálním vyloučením. Nepoužívají digitální technologie, nemají stabilní připojení k internetu. Dalších 15 % obyvatelstva je digitálním vyloučením ohroženo. Střihli jsme výzkum k technologiím a nerovnostem. A máme i data, kolik škol má systémová pravidla pro mobilní telefony.
Kde jsme promluvili
Pracující s nízkými příjmy odvádí vyšší daně než za Kalouska. Heh. Daňové změny v posledních letech pomáhaly hlavně bohatším, dolní desetině naopak berně narostly. Jak se to stalo a proč to není moc chytré, objasňuje náš ekonom Petr Vilím pro Novinky. (Už brzy vydáme velkou studii, jak zaměstnance danit lépe).
Alkohol – přítel alkohol! Ročně naši společnost stojí přes 80 mld. Kč, polovina padne na ztrátu produktivity – nemocnost, kocoviny. Deník E15 rozebral české chlastání do poslední kapky. Interaktivně, se spoustou dat a samozřejmě i naším Jakubem Komárkem.
Dějí se ale i věci, ze kterých se člověku nechce pít. Na spoustě míst Česka dělají skvělí lidé první poslední, aby tamní děti dostaly dobré vzdělání. Nový moravskoslezský portál Okraj poctivě zmapoval situaci na Odersku, kde navzdory složitým podmínkám dělají velké dobré. Náš analytik Jan Zeman promluvil v článku a vše dovysvětlil v navazujícím interview.
Prokop si střihnul tak dobrý komentář, jak prevence vyléčí české zdravotnictví, že ho potom pozvali do Otázek Václava Moravce. Jak to dělá, že je tak dobrý? Nikdo neví!
Mimochodem nás můžete podpořit
Prokopnictvo měsíce
Na začátku stáli čtyři lidé: Prokop, Kunc, Korbel a Lucie Marková. A zrodil se PAQ. Hodně se od té doby změnilo. Cíle i lidé přicházeli, odcházeli, něco ale zůstává. Stále děláme kvantitativní výzkum a Lucka stále hledá v datech velké příběhy světa. Naposledy vykutala ten o českých rodičích, kteří touží po gymnáziích, kraje jim ale spokojený život odpírají.
Ptali jsme se víc než 6 800 rodičů, nic podobného tady není. I tak Lucka & spol. naráželi na nedostatek dat. „Výpovědi rodičů jsou jedna věc. Druhá pak absence údajů, jakou vysokoškolskou neúspěšnost mají absolventi různých středoškolských oborů nebo jak migrují za hranice svého kraje. Kdyby stát data sbíral, může dělat mnohem efektivnější politiku,“ popisuje Lucka.
„I tak ale kraje vidí, jak moc míst na všeobecných oborech chybí,“ dodává.
Lucka stála u zrodu PAQ, i když zrovna běhala po Asii. „První zprávy jsem psala na kambodžském ostrově mezi potápěním a válením v hamace. Chtěla bych se k tomu jednou vrátit a dělat datařské dobro z vanu nebo bungalovu nejlíp od Pacifiku.“
Ráda by tam jedla exotické ovoce, pěstovala vlastní zeleninu a sledovala zvířata. Málo se mezi dospělými mluví o oblíbených zvířatech. Lucka naštěstí upomíná, k čemu jsme na světě. Abychom žasli nad tasmánskými čerty, wombaty nebo krokodýly. Všechny viděla. A má kromě dostupných dat o vzdělávání jeden sen: „Vidět dugonga.“
Koukejte, jak je roztomilej!
Hýbe se
- Projednává se novela školského zákona. Počítá s financováním psychologů a speciálních pedagogů v každé škole. Skvělá zpráva – kde mají podpůrné pozice, mají i lepší výsledky. Mezi pozicemi však v novele chybí sociální pedagog. Měl by se mezi ně dostat, vysvětlujeme na datech.
- Už jsme psali o přístupnějším oddlužení. Nadále pomáháme, aby se počty oddlužených skutečně zvedly. Ve spolupráci s Člověkem v tísni jsme se podíleli na přípravě metodiky vyhodnocování příjmového potenciálu. Ukazuje možnosti příjmů zadlužených vzhledem k jejich věku, vzdělání, oboru činnosti, regionu či genderu. Nastavení adekvátního příjmu na začátku procesu oddlužení nahradí podmínku splacení 30 % dluhu. Podmínka měla nejasná kritéria posouzení, dobře nastavený adekvátní příjem by měl fungovat lépe, zároveň zabraňovat optimalizaci.
Co ještě umí DataPAQ
Obce! Dosud jsme pracovali s ORP, okresy a kraji. Teď si může každý hrát i na úrovni obcí, což má v extra-hodně-obcí Česku spousty využití. Napíšeme k tomu brzy víc. Zatím pro ukázku: obce, kde mají domy s pečovatelskou službou.
Měli jsme akci pro podporovatelstvo. Velká sláva. Představili jsme aktualizované plány, pochlubili se úspěchy. Malou reportáž jsme publikovali na Instagramu. Skutečně to stojí za kliknutí. Na posledním slajdu uvidíte, jak strejda Kunc zpívá ať jsou data tvůj lék. Ať jsou!
Klid a mír každé duši,
PAQstvo