Hezký Svátek práce, přeje prokopnictvo
A odpočinek, samozřejmě.
Ahoj, jsme PAQ a usilujeme o kvalitní vzdělávání dostupné pro všechny, posílení sociální mobility a funkční a vstřícný stát. A tohle je sváteční vydání sirénoletteru, ve kterém shrnujeme, co jsme pro naplnění naší mise udělali minulý měsíc.
Ze studií a článků PAQ™
Dávkový systém čeká zjednodušení, a přinese to několik dobrých věcí. Čerpání oprávněnými bude snazší, pracujícím zůstane více peněz – super. Reforma od MPSV má ale i několik slabin, ukazuje naše stínová studie. Návrh nemyslí na lidi v insolvenci, reálné ceny bydlení a několik dalších věcí. Ministerstvo v minulých měsících už řadu našich návrhů zapracovalo, uvidíme, co se ještě podaří.
🟨
Po dlouhých měsících klesá počet domácností, které se po zaplacení všech měsíčních výdajů ocitají na nule či pod ní. Rostou i průměrné měsíční úspory, ukazují data ze Života k nezaplacení. Situace ale zůstává horší než před inflační vlnou a celkově není dobrá. (Všímá si toho i nový Respekt!) V blogu navrhujeme cesty ven: chytřejší daňový mix, proměna bytové politiky, investice do duševního zdraví.
🟨
V Česku roste filantropie, stát by ale pro rozvoj dárcovství mohl udělat více. Nedostatky trpí hlavně daňový systém, ať už jde o slevy za dary nebo dědickou daň. Ukazuje to naše analýza, kterou jsem udělali pro Nadaci Via, Nadaci BLÍŽKSOBĚ, Nadaci RSJ a Nadační fond Via Clarita.
🟨
DataPAQ nově ukazuje vývoj dat v čase. Trendy. Třeba kraje proto mohou snadnou nahlédnout, že jsou ve své „hodně dětí éře“, takže rozšíří své všeobecně vzdělávací obory. Minimálně mohou.
Litvínov se pustil do zlepšování situace s obdivuhodnou vervou. Více v Dobré praxi.
Kde jsme promluvili
Ruská invaze posílila důvěru v EU, aby následně spolu s inflací zase začala klesat. Kolegyně Nina Fabšíková v Českém rozhlase komentuje výzkum Rozděleni Evropou. A jak už to bývá, postoje souvisí s ekonomickou situací domácností.
Všeobecně respektovaný analytik a majitel konejšivého hlasu Karel Gargulák dostává pozvánky do podcastů a říká tam podstatné věci. V Zákulisí sociologie mluvil o Dobré praxi (Spotify, Apple), v 37P o nedostatku míst na středních školách či absenci řízení základek (Spotify, Apple, YouTube).
V komentáři Martina Čabana na Seznam Zprávách nikdo od nás přímo nemluví, padne jen zmínka naší nedávné studie, nicméně vzhledem k jeho podařenosti sdílíme. Čaban rekapituluje vládní ekonomickou politiku a není z ní šťastný.
Hodí se připomenout na při Mezinárodním dni pracujících: v Česku hodně daníme práci, málo naopak majetek. Ekonom Jakub Komárek pro Novinky vysvětluje, jaké to působí nerovnosti. A v už zmíněném Respektu problematizoval výrok viceguvernérky ČNB Evy Zamrazilové, že během posledních let „bohatství domácností zůstalo na svém.”
Ukrajinská lékařka v nemocnici vytírá podlahy. Uprchlíci narážejí na neznalost češtiny i zneužívání ze strany agentur, píše v důležité reportáži-budíčku Deník N [$]. Vychází i z naší série Hlas Ukrajinců. Tady něco z výzkumu:
Práce, chudoba a znalost češtiny – věková skupina 18+
Hýbe se
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek řekl České televizi, že by do nadcházejících sněmovních voleb chtěl prosadit spotřební daň na sladké nápoje. Odkazoval se tak na návrh NERVu, který jsme rozpracovali v naší studii. Smysl daně a zahraniční zkušenosti s jejím zaváděním objasňoval kolega Komárek v 90’ ČT24. Návrh má podporu většiny koaličních stran, proti se staví zatím jen část ODS.
Brzy by také mohla skončit výjimka ze zdanění pro tichá vína. Vláda má do konce května rozhodnout, jakou formu zdanění zavede. K otázce zdanění tichého vína jsme vydali blog, ve kterém vyvracíme 10 mýtu spojených s tématem.
Prokopník měsíce
Samuel Galan, analytický štírek PAQ, si svůj cit pro spravedlnost tříbí jako fotbalový rozhodčí. Zatím běhá jen s praporkem, ale brzy nepochybně dostane i píšťalku. Odpovídalo by to jeho poctivosti, s níž odtáhl vedení studie věnované dávkové reformě.
I na naše poměry šlo o velikánský projekt. Studie měla rekordně přes 135 verzí. To působilo nečekané problémy. „Když ale v Total Commander zmáčknete Ctrl + M, můžete přejmenovat všechny soubory najednou. Můžete následně verzovat i přes stovku, aniž by se vám to řadilo za číslo deset. Raději však používejte Google Docs,“ doporučuje Sam.
Do PAQ přišel rovnou po dokončení UCL v Londýně a věnuje se hlavně sociálním tématům. Rád o nich poslouchá i podcasty. „Doporučuju Past, Present, Future o historii idejí nebo These Times o geopolitice a politické ekonomii,“ říká.
Čtenářstvu, které zajímá, jaké důsledky mohou mít nepromyšlené změny dávkového systému, pak doporučuje ke shlédnutí I Daniel Blake. Film sleduje (ne)fungování britského Universal Credit. Zda se i ve Velké Británii dočkají reformy dávek, naznačí již tuto sobotu tamní volby. Kdybyste je chtěli probrat s volebním nerdem, napište Samovi.
Mimochodem nás můžete podpořit
Co taky umí DataPAQ
DataPAQ často využíváme pro analýzy vzdělávání. Umí toho ale mnohem více. Pamatuje volby, zná sociální podmínky nebo třeba demografii a strukturu pracovního trhu. Každý proto může snadno vidět, kde se pracuje ve službách, zemědělství a lesnictví nebo v těžební průmyslu.
Mír a zdar dalekému i blízkému,
váš PAQ