Revize oborové struktury středních škol z pohledu uplatnění absolventů
Potřebujeme mezirezortní identifikátor, který umožní detailní zkoumání vzdělávacích i kariérních trajektorií.
Český vzdělávací systém žákům nabízí více než 230 oborů středních škol. To činí nabídku nepřehlednou. Pro žáky je obtížné si správně vybrat, což vede k poměrně častým změnám oborů během studia, či dokonce k nedokončování středního vzdělávání. Jde o nezanedbatelný problém – v Ústeckém a Karlovarském kraji každý šestý žák nedokončí střední školu. Složitost oborové soustavy k tomu přispívá. Ve studii zkoumáme, jak strukturu efektivně a s oporou v datech revidovat. Stahujte ji jako PDF.
Shrnutí
- Nepřehledný systém mnoha úzce specializovaných středoškolských oborů čeká reforma. Podle pracovní verze Národního pedagogického institutu se počet oborů redukuje ze současných cca 230 na 104 až 157 revidovaných oborů.
- Jako možný úhel pohledu na spojování oborů představujeme clusterovou analýzu podle pracovního uplatnění absolventů jednotlivých oborů. V rámci ilustrace použití metodiky jsme na datech z Výběrového šetření pracovních sil 2022 identifikovali 3 velké a 10 menších clusterů oborů se shodným nebo velmi podobným profesním uplatněním.
- Interpretace výsledků je omezená charakteristikami datasetu. Ten neumožňuje detailní analýzu uplatnění konkrétních oborů, ale pouze agregovaných kategorií podle mezinárodní klasifikace ISCED.
- Navrhujeme sběr komplexnějších dat, která by umožnila hlubší analýzu uplatnitelnosti absolventů jednotlivých oborů. V ideálním případě by podobná data vznikala za použití mezirezortního identifikátoru. Ten by umožnil detailní zkoumání vzdělávacích i kariérních trajektorií.
PAQ Research do vaší schránky
Všechny studie a články vám ještě čerstvé doručíme e‑mailem. A máme i měsíční newsletter o všem podstatném.
Přihlaste si.